PICT0026

 

25years

 

WHITE OAK INDOOR BOWLS CLUB

Notice Board

Join the conversation on our

Members only Facebook page

copy and paste this address into your browser

https://www.facebook.com/groups/whiteoakindoorbowls/

 

pin-board-67130_960_720

Remember that "grippo" is banned at this the Club

Please respect the carpet

588891e5bc2fc2ef3a1860a3 588891e5bc2fc2ef3a1860a3 1194984425806666249pin_-_blue_nicu_buculei_01.svg.thumb 1194984425806666249pin_-_blue_nicu_buculei_01.svg.thumb 1194984425806666249pin_-_blue_nicu_buculei_01.svg.thumb

Revised Programme

 

White Oak IBC Finals Weekend

Umpire Bob Jarrett

 

Dress code

all Finalist - Club Shirt /Whites

Umpire and Markers - Club Shirt / Greys

 

Saturday 23rd March

 

9.30

Drawn Pairs

Martin Floyd & Ralph McDonnell  (Red)

v

Tom Mason & Trevor Glenn (Green) Winners

 

9.30am

Ladies' Triples

Violet Aldridge  Linda Crawley & Barbara Barber (Red) Winners

v

Carol Smith, Jean Munden & Ivy Clemens (Green)

 

9.30am

Mixed Pairs

John Barnes & Gail Barnes  (Red) Winners

v

Pam Cole & Peter Leek (Green)

 

9.45am

Ladies' Singles

Olivia Moulton (Red) Winner

v

Mo De Boer (Green)

Marker Jean Higgins – Scorer TBC

 

1.30pm Posponed

U 18 Singles

Olivia Moulton (Red)

v

Jordan  Walkling - (Green)

Marker TBC  Scorer TBC

 

1.30pm

Anniversary Shield

Jackie Simmons & Peter Williams (Red) Winners

v

Barbara Whitehead & Jon Turley (Green)

 

1.30pm

100 up

Alan De Boer (Red)  Winner

v

Roy Atkinson (Green)

Marker Jean Higgins  - Scorer TBC

 

 

Sunday 24th March

 

9.30am

Junior Pairs

Zak Chamberlain & Arron Wilson (Red)

v

Jordan Walkling & Conor Stevens(Green) Winners

 

9.30 am

Men's Triples

Stan Vincent, George Rudge & Colin Smith  (Red) Winners

v

John Bassett, Malcolm Smith & Terry Ewen (Green)

 

9.45am

Men's Singles  -

Eddie Hughes (Red)

v

 Paul Clare (Green)  Winner

Marker Martin Floyd - Scorer TBC

 

1.30pm approx

Junior Under 13 Singles

Billy West (Red)  Winner

v

Conor Stevens (Green)

Marker TBC - Scorer TBC

 

1.30pm

Ladies' Pairs

Barbara Whitehead & Chris Gurden  (Red)

v

Carol Smith & Jean Munden (Green) Winners

 

1.30pm approx

Men's Pairs

John Barnes  & Eddie Hughes( Red) Winners

v

John Bassett  & Malcolm Smith(Green)

IMG_0391 IMG_3734 IMG_2306 IMG_6864 IMG_6313 IMG_7715 IMG_1369 t & b 588891e5bc2fc2ef3a1860a3

THURSDAY EVENING TURN UP AND BOWL

The format will be as for Saturday but playing at 5.30pm

This will start Thursday 18th April

588891e5bc2fc2ef3a1860a3 IMG_0972 IMG_2368 IMG_9035 IMG_9349 IMG_4252 IMG_2608

2019 Easter Competition

Winners

Bob Michele Paul